Finlands regeringar sedan 1917 Tillbaka

Regering livslängd dagar Månad, år regeringstyp Regering livslängd dagar Månad, år regeringstyp
1. Svinhufvud I 18227.11.1917 -27.5.1918majoritet37. Tuomioja 17017.11.1953 - 5.5.1954tjänstemanna
2. Paasikivi I 18527.5.1918 -27.11.1918majoritet38. Törngren 1695.5.1954 - 20.10.1954majoritet
3. Ingman I 14227.11.1918 -17.4.1919majoritet39. Kekkonen V 50120.10.1954 - 3.3.1956majoritet
4. K.Castrén 12117.4.1919 - 15.8.1919minoritet40. Fagerholm II4513.3.1956 - 27.5.1957majoritet
5. Vennola I 21415.8.1919 - 15.3.1920minoritet41. Sukselainen I 18727.5.1957 - 29.11.1957minoritet
6. Erich 39115.3.1920 - 9.4.1921majoritet42. von Fieandt 14929.11.1957 - 26.4.1958tjänstemanna
7. Vennola II 4209.4.1921 - 2.6.1922minoritet43. Kuuskoski 12626.4.1958 - 29.8.1958tjänstemanna
8. Cajander I 1662.6.1922 - 14.11.1922tjänstemanna44. Fagerholm III 13829.8.1958 - 13.1.1959majoritet
9. Kallio I 43114.11.1922 - 18.1.1924minoritet45. Sukselainen II 91413.1.1959 - 14.7.1961minoritet
10. Cajander II 13518.1.1924 - 31.5.1924tjänstemanna46. Miettunen I 27414.7.1961 - 13.4.1962minoritet
11. Ingman II 30531.5.1924 - 31.3.1925majoritet47. Karjalainen I 61513.4.1962 - 18.12.1963majoritet
12. Tulenheimo 27631.3.1925 - 31.12.1925minoritet48. Lehto 27018.12.1963 - 12.9.1964tjänstemanna
13. Kallio II 34831.12.1925 - 13.12.1926minoritet49. Virolainen 62312.9.1964 - 27.5.1966majoritet
14. Tanner 37013.12.1926 - 17.12.1927minoritet50. Paasio I 66627.5.1966 - 22.3.1968majoritet
15. Sunila I 37217.12.1927 - 22.12.1928minoritet51. Koivisto I 78422.3.1968 - 14.5.1970majoritet
16. Mantere 23822.12.1928 - 16.8.1929minoritet52. Aura I 6314.5.1970 - 15.7.1970tjänstemanna
17. Kallio III 32316.8.1929 - 4.7.1930majoritet53. Karjalainen II 47215.7.1970 - 29.10.1971majoritet
18. Svinhufvud II 2614.7.1930 - 21.3.1931majoritet54. Aura II 11829.10.1971 - 23.2.1972tjänstemanna
19. Sunila II 63521.3.1931 - 14.12.1932majoritet55. Paasio II 19523.2.1972 - 4.9.1972minoritet
20. Kivimäki 139414.12.1932 - 7.10.1936minoritet56. Sorsa I 10134.9.1972 - 13.6.1975majoritet
21. Kallio IV 1577.10.1936 - 12.3.1937minoritet57. Liinamaa 17113.6.1975 - 30.11.1975tjänstemanna
22. Cajander III 99512.3.1937 - 1.12.1939majoritet58. Miettunen II 30530.11.1975 - 29.9.1976majoritet
23. Ryti I 1181.12.1939 - 27.3.1940majoritet59. Miettunen III 22929.9.1976 - 15.5.1977minoritet
24. Ryti II 28427.3.1940 - 4.1.1941majoritet60. Sorsa II 74215.5.1977 - 26.5.1979majoritet
25. Rangell 7914.1.1941 - 5.3.1943majoritet61. Koivisto II 100126.5.1979 - 19.2.1982majoritet
26. Linkomies 5235.3.1943 - 8.8.1944majoritet62. Sorsa III 44219.2.1982 - 6.5.1983majoritet
27. Hackzell 458.8.1944 - 21.9.1944majoritet63. Sorsa IV 14566.5.1983 - 30.4.1987majoritet
28. U.J.Castrén 5821.9.1944 - 17.11.1944majoritet64. Holkeri 145830.4.1987 - 26.4.1991majoritet
29. Paasikivi II 15217.11.1944 - 17.4.1945majoritet65. Aho 144926.4.1991 - 13.4.1995majoritet
30. Paasikivi III 34417.4.1945 - 26.3.1946majoritet66. Lipponen I 146413.4.1995 - 15.4.1999majoritet
31. Pekkala 85726.3.1946 - 29.7.1948majoritet67. Lipponen II 146415.4.1999 - 17.4.2003majoritet
32. Fagerholm I 59729.7.1948 - 17.3.1950minoritet68. Jäätteenmäki 6917.4.2003 - 24.6.2003majoritet
33. Kekkonen I 30717.3.1950 - 17.1.1951minoritet69. Vanhanen I 139624.6.2003 - 19.4.2007majoritet
34. Kekkonen II 24717.1.1951 - 20.9.1951majoritet70. Vanhanen II 116119.4.2007 - 22.6.2010majoritet
35. Kekkonen III 65920.9.1951 - 9.7.1953majoritet71. Kiviniemi 36522.6.2010 - 22.6.2011majoritet
36. Kekkonen IV 1329.7.1953 - 17.11.1953minoritet72. Katainen109822.6.2011 - 22.6.2014majoritet
73. Stubb33924.6.2014- 29.5.2015majoritet74. Sipilä29.5.2015 -
Källa: Statsrådets kansli. Tillbaka till regeringar
Aktörer
utgivare: Svenska folkskolans vänner
upphovsman: JohanLindberg
ägare: Svenska folkskolans vänner
Ämnesord
historia, statsministrar, regeringar (förvaltningsmyndigheter), tabeller
Objektet skapat och/eller period början
-.-.-
Period slutar
-.-.-
Typ
Text
Ponduskategori
Politik
Skapat 23.06.2011 av Johan Lindberg
Uppdaterat 13.05.2016 av Johan Lindberg