Finlands regeringar sedan 1917 Tillbaka

Regering livslängd dagar Månad, år regeringstyp Regering livslängd dagar Månad, år regeringstyp
1. Svinhufvud I 182 27.11.1917 -27.5.1918 majoritet 37. Tuomioja 170 17.11.1953 - 5.5.1954 tjänstemanna
2. Paasikivi I 185 27.5.1918 -27.11.1918 majoritet 38. Törngren 169 5.5.1954 - 20.10.1954 majoritet
3. Ingman I 142 27.11.1918 -17.4.1919 majoritet 39. Kekkonen V 501 20.10.1954 - 3.3.1956 majoritet
4. K.Castrén 121 17.4.1919 - 15.8.1919 minoritet 40. Fagerholm II 451 3.3.1956 - 27.5.1957 majoritet
5. Vennola I 214 15.8.1919 - 15.3.1920 minoritet 41. Sukselainen I 187 27.5.1957 - 29.11.1957 minoritet
6. Erich 391 15.3.1920 - 9.4.1921 majoritet 42. von Fieandt 149 29.11.1957 - 26.4.1958 tjänstemanna
7. Vennola II 420 9.4.1921 - 2.6.1922 minoritet 43. Kuuskoski 126 26.4.1958 - 29.8.1958 tjänstemanna
8. Cajander I 166 2.6.1922 - 14.11.1922 tjänstemanna 44. Fagerholm III 138 29.8.1958 - 13.1.1959 majoritet
9. Kallio I 431 14.11.1922 - 18.1.1924 minoritet 45. Sukselainen II 914 13.1.1959 - 14.7.1961 minoritet
10. Cajander II 135 18.1.1924 - 31.5.1924 tjänstemanna 46. Miettunen I 274 14.7.1961 - 13.4.1962 minoritet
11. Ingman II 305 31.5.1924 - 31.3.1925 majoritet 47. Karjalainen I 615 13.4.1962 - 18.12.1963 majoritet
12. Tulenheimo 276 31.3.1925 - 31.12.1925 minoritet 48. Lehto 270 18.12.1963 - 12.9.1964 tjänstemanna
13. Kallio II 348 31.12.1925 - 13.12.1926 minoritet 49. Virolainen 623 12.9.1964 - 27.5.1966 majoritet
14. Tanner 370 13.12.1926 - 17.12.1927 minoritet 50. Paasio I 666 27.5.1966 - 22.3.1968 majoritet
15. Sunila I 372 17.12.1927 - 22.12.1928 minoritet 51. Koivisto I 784 22.3.1968 - 14.5.1970 majoritet
16. Mantere 238 22.12.1928 - 16.8.1929 minoritet 52. Aura I 63 14.5.1970 - 15.7.1970 tjänstemanna
17. Kallio III 323 16.8.1929 - 4.7.1930 majoritet 53. Karjalainen II 472 15.7.1970 - 29.10.1971 majoritet
18. Svinhufvud II 261 4.7.1930 - 21.3.1931 majoritet 54. Aura II 118 29.10.1971 - 23.2.1972 tjänstemanna
19. Sunila II 635 21.3.1931 - 14.12.1932 majoritet 55. Paasio II 195 23.2.1972 - 4.9.1972 minoritet
20. Kivimäki 1394 14.12.1932 - 7.10.1936 minoritet 56. Sorsa I 1013 4.9.1972 - 13.6.1975 majoritet
21. Kallio IV 157 7.10.1936 - 12.3.1937 minoritet 57. Liinamaa 171 13.6.1975 - 30.11.1975 tjänstemanna
22. Cajander III 995 12.3.1937 - 1.12.1939 majoritet 58. Miettunen II 305 30.11.1975 - 29.9.1976 majoritet
23. Ryti I 118 1.12.1939 - 27.3.1940 majoritet 59. Miettunen III 229 29.9.1976 - 15.5.1977 minoritet
24. Ryti II 284 27.3.1940 - 4.1.1941 majoritet 60. Sorsa II 742 15.5.1977 - 26.5.1979 majoritet
25. Rangell 791 4.1.1941 - 5.3.1943 majoritet 61. Koivisto II 1001 26.5.1979 - 19.2.1982 majoritet
26. Linkomies 523 5.3.1943 - 8.8.1944 majoritet 62. Sorsa III 442 19.2.1982 - 6.5.1983 majoritet
27. Hackzell 45 8.8.1944 - 21.9.1944 majoritet 63. Sorsa IV 1456 6.5.1983 - 30.4.1987 majoritet
28. U.J.Castrén 58 21.9.1944 - 17.11.1944 majoritet 64. Holkeri 1458 30.4.1987 - 26.4.1991 majoritet
29. Paasikivi II 152 17.11.1944 - 17.4.1945 majoritet 65. Aho 1449 26.4.1991 - 13.4.1995 majoritet
30. Paasikivi III 344 17.4.1945 - 26.3.1946 majoritet 66. Lipponen I 1464 13.4.1995 - 15.4.1999 majoritet
31. Pekkala 857 26.3.1946 - 29.7.1948 majoritet 67. Lipponen II 1464 15.4.1999 - 17.4.2003 majoritet
32. Fagerholm I 597 29.7.1948 - 17.3.1950 minoritet 68. Jäätteenmäki 69 17.4.2003 - 24.6.2003 majoritet
33. Kekkonen I 307 17.3.1950 - 17.1.1951 minoritet 69. Vanhanen I 1396 24.6.2003 - 19.4.2007 majoritet
34. Kekkonen II 247 17.1.1951 - 20.9.1951 majoritet 70. Vanhanen II 1161 19.4.2007 - 22.6.2010 majoritet
35. Kekkonen III 659 20.9.1951 - 9.7.1953 majoritet 71. Kiviniemi 365 22.6.2010 - 22.6.2011 majoritet
36. Kekkonen IV 132 9.7.1953 - 17.11.1953 minoritet 72. Katainen 1098 22.6.2011 - 22.6.2014 majoritet
73. Stubb 339 24.6.2014- 29.5.2015 majoritet 74. Sipilä 29.5.2015 -


Källa: Statsrådets kansli.

Tillbaka till regeringar
Aktörer
utgivare: Svenska folkskolans vänner
upphovsman: JohanLindberg
ägare: Svenska folkskolans vänner
Ämnesord
historia, statsministrar, regeringar (förvaltningsmyndigheter), tabeller
Objektet skapat och/eller period början
-.-.-
Period slutar
-.-.-
Typ
Text
Ponduskategori
Politik
Skapat 23.06.2011 av Johan Lindberg
Uppdaterat 13.05.2016 av Johan Lindberg

Svenska folkskolans vänner rf
Annegatan 12
00120 Helsingfors
09 6844 570
sfv@sfv.fi